Renovace parket

Parkety jsou spolehlivou a velmi atraktivní podlahou. Jejich popularita byla na vrcholu v 70. a 80. letech minulého století, ale velmi oblíbené jsou i dnes. Jestliže máme doma starou a zašlou dřevěnou parketovou podlahu, nebojme se ji opravit, zrenovovat, jistě toho nebudeme litovat.

 

Dřevo je dokonalý materiál

Všichni víme, že dřevo je ekologický, tedy obnovitelný materiál, má vynikající a originální strukturu, kterou jen těžko nahradíme, i když je dnes několik zdařilých imitací dřeva. Ale originál je jen jeden. Mnoho odstínů a výběr kvalitního dřeva nám umožní dokonalou pokládku parket, budeme mít jedinečnou pokládku pro jakýkoliv interiér našeho domu.

Jednou z výhod dřevěných podlah je schopnost obnovit původní stav lamel a nahradit prvky, které se během užívání opotřebily.

 

Čím začít

Jakákoliv obnova podlahy začíná přípravou místnosti. Z místnosti je nutné vyjmout všechny věci, předměty a nábytek, aby se zcela uvolnil prostor místnosti. Tady musíme připomenout, že při renovaci parket a jiné dřevěné podlahy dochází při broušení k prašnosti a tento jemný prach se dostane opravdu všude.

Jestliže máme místnost připravenou, můžeme přistoupit k samotné renovaci. Ovšem ještě bychom se měli o celé renovaci poradit s profesionální firmou, která se renovacemi podlah zabývá. Pokud nám technik odborné firmy sdělí, že podlaha není tak úplně k zahození, je to na dobré cestě a rovnou nám nabídne i možné řešení. Pokud ale dřevěné parkety vykazují nějaké stopy hniloby či jiného poškození, které není v lidských silách opravit, raději bychom měli podlahu vyměnit.

 

Postup renovace

Jestliže máme vše připravené pro renovaci parket, můžeme přistoupit k broušení, které tak odstraní všechny nečistoty, starý lak či jiný nátěr a jiné nedostatky. Mnohdy může být podlaha sbroušena až od 2 mm, což není vůbec na závadu. Podlaha tak dostane dokonce i jiný odstín, jasnější, čistější. Pokud se nám vyskytnou v celé sérii parketových dílců i velmi poškozené parkety, můžeme je jednoduše vyloupnout a nahradit je novými. Musíme mít ale dokonale připravený podklad pro parkety. Pokud bychom tuto etapu renovace vynechali, mohlo by se stát, že nám parkety nebudou sedět nebo podlaha nebude rovná, zkrátka výsledek renovace by nebyl takový, jaký jsme si představovali.

 

Tmelení

I následující fáze renovace parketové podlahy je důležitou součástí každé renovace. Parkety mohou po čase vykazovat stopy opotřebení a mohou se mezi jednotlivými dílci objevit i mezery. není třeba hned panikařit a tak zde přichází tmelení. Speciální tmel, kterým lze vyplnit všechny nedostatky parket, po nanesení poměrně rychle zaschne a můžeme tak přejít na další broušení, které odstraní přebytečný tmel. Poté se musí ještě podlaha vybrousit do hladka a máme tak připravené parkety pro poslední etapu renovace a tím je povrchová úprava.

 

Lakování, voskování

Parkety je možné také po řádném vyluxování nalakovat nebo navoskovat. Jde o povrchovou úpravu, která nejen parkety více zviditelní, ale zejména je ochrání před poškozením. vydrží nám pak podstatně déle a mnohdy i několik desítek let. Musíme počítat ale s tím, že pokud budeme podlahu lakovat, je třeba tuto úpravu provést v několika vrstvách a tak její plné zatížení možné až po několika dnech.