Ošetření betonových schodů epoxidovým nátěrem

Renovace betonových schodů není vůbec nic složitého, ale musí se provádět profesionály a kvalitním materiálem. Betonové schody si můžete nechat ošetřit epoxidovým či polyuretanovým nátěrem. Oba dozajista mají své nezpochybnitelné výhody, nyní se ovšem zaměříme především na nátěry epoxidové.

 

Jakékoliv nátěry betonu, ať schodů či například podlah, vyžadují nejenom vhodné technologické zázemí firmy, která renovace betonových schodů provádí, ale zároveň dlouhodobé zkušenosti. Jedině tak se můžete spolehnout na to, že renovace proběhne na profesionální úrovni a tak, aby vám nový povrch vydržel co nejdéle.

 

Neopomenutelná součást renovace

V první řadě je ovšem dobré domluvit se s profesionály na tom, kde se bude renovace provádět, v jakém rozsahu a také v jakém termínu. Odborníci se následně přijedou podívat na místo realizace epoxidového nátěru. Musejí zhodnotit kvalitu dosavadních betonových schodů a také určit, jaký materiál se bude používat, v jakém množství a rovněž i v kolika lidech bude práce uskutečněna.

Údržba podlah Praha

Penetrace jako ochranná vrstva

Realizace epoxidového nátěru zahrnuje i přípravné práce. Beton je zapotřebí napenetrovat. Penetrace proniká hluboko do povrchu, tím se zacelí, zasklí všechny póry a vytvrdí se horní vrstva betonu. Betonový povrch se pak stává odolnější vůči mechanickému poškození, proti pádům a zároveň je méně náchylnější k prášení. Kromě toho základní ochranná vrstva nátěru zaručuje zvýšení teplotní odolnosti, lepší udržovatelnost povrchu, zvýšení odolnosti proti kyselinám a dalším chemikáliím.

 

Proč je penetrace důležitá? Beton se totiž skládá z pojiva a plniva jako ostatní kompozitní materiály. Jakmile beton zatuhne, stává se z něj pevný slepenec. Betonů máme ovšem hned několik druhů:

  • cementový beton – pojivem je cement, plnivem kamenivo
  • lehký beton
  • těžký beton
  • rozpínavý beton
  • vláknový beton

Poslední čtyři jmenované lze zařadit do takzvaných speciálních betonů, které mají neobvyklé vlastnosti či neobvyklý způsob použití.

 

Proč byste měli zvolit zrovna epoxidový nátěr?

Renovace betonových schodů epoxidovým nátěrem vám zaručí vysokou chemickou odolnost, odolnost vůči mechanickému opotřebení, poškrábání či nárazům. Taktéž jsou zdravotně nezávadné a s protiskluzovým povrchem. Epoxid lze nanášet nátěrem, impregnací, případně také samonivelační či jinou krycí stěrkou.

 

Čím kvalitnější bude podklad, na který se bude epoxidová stěrka nanášet, tím lepší vlastnosti pak bude povrch mít. Proto je nutné povrch skutečně dobře očistit a vyhladit do rovna, například pískováním nebo frézováním.

 

Předtím, než se aplikuje krycí vrstva, je nutné zkontrolovat čistotu podlahy, soudržnost podkladu, dilataci nebo rozvrstvení podkladu.

 

Jak se epoxidový nátěr v rámci renovace betonových schodů provádí?

Renovace betonových schodů epoxidovým nátěrem se provádí pomocí podkladové vrstvy, která umožňuje dobrou přilnavost k podkladu. Další vrstvy, které označujeme jako základní či finální, se aplikují v různých tloušťkách. Nátěr se aplikuje hladkou či zubovou stěrkou, k rozetření bublin je zapotřebí použít hřebový válec.

 

Jak docílit vytouženého designu?

Pro docílení protiskluzového povrchu je nutné na vrchní vrstvu aplikovat posypovou drť. Na protiskluzovou úpravu také můžete použít strukturovaný nátěr. Betonové schody ovšem mohou být i designové. Určitého barevného či mozaikového designu lze docílit probarvenou drtí nebo posypovou drtí s dekorativními šupinami.

 

Po realizaci epoxidového nátěru je nutné vyčkat alespoň dvanáct hodin, než budou schody pochůzné a zatížitelné. Po čtyřiceti osmi hodinách jsou schody schopné snést i vyšší mechanické zatížení. Po týdnu od nátěru jsou už schody plně zatížitelné a schopné odolat velkému mechanickému zatížení.

 

Vyžadujete-li speciální barvu nátěru, pak si ji můžete vybrat podle barevné škály RAL.

 

Nezapomeňte ani na pravidelné čištění betonových schodů, jejich údržba je však velmi snadná. Stačí je vysát nebo zamést a setřít teplou vodou s čističem na beton. Schody nakonec vysušíme hadrem.