Dřevěná nebo hliníková okna

Aby vám nová výmalba vydržela co nejdéle, je zapotřebí ji provést osvědčeným postupem a v profesionální kvalitě. Samozřejmě si můžete vymalovat sami, ale musíte počítat s tím, že taková výmalba vám příliš dlouho nevydrží. A v případě, že plánujete zrenovovat také okna, je skutečně více než žádoucí povolat profesionály.

 

Máte-li doma stará dřevěná okna, jistě si je nemůžete vynachválit. Jsou nádherná a dlouhověká. Jejich jedinou nevýhodou je, že se musí pravidelně renovovat. A to není vůbec snadná záležitost. Je nutné dodržovat stanovený postup, aby vám nátěr vydržel co nejdéle.

CRP SERVICE

Jak renovace probíhá?

Ze všeho nejdříve se musí odstranit starý nátěr a poté se přebrousí celý rám dohladka. V místech, kde došlo k odstranění nátěru až na samotné dřevo, se napustí a natře základní barvou. Tmel se používá pouze do vnitřních částí dřevěného rámu, u venkovních částí by se neměl používat vůbec, neboť v místech, kde je tmel použit, se snižuje odolnost vůči nejrůznějším podnebním podmínkám. Na vnitřní část lze ovšem použít akrylátový tmel.

 

Okna se dále omyjí ředidlem a přebrousí se. Dojde-li v průběhu odstraňování původního laku i k odstranění sklenářského tmelu, musí se tmel opravit. Sklenářský tmel se nanáší na povrch napuštěný napouštědlem. Rovněž je velmi důležité tmel pořádně promíchat či promnout, aby měl stejnoměrnou konzistenci. Je-li příliš olejovitý, zabalí se tmel do novinového papíru a přebytečný olej se odsaje. Pak se tmel vtlačí do mezer a špachtlí se zahladí do roviny s trámem. Ke sklu musí dokonale přilnout, aby skutečně fungoval jako vodotěsný spoj. Sklenářský tmel vysychá mnoho měsíců, proto je dobré ho omýt a přetřít znovu, jakmile ztvrdne.

 

Renovace opalováním

Při větší renovaci oken, kdy je původní nátěr už znehodnocený, se odstraňuje stará barva pomocí opalovací pistole. Práci s opalovací pistolí ovšem raději přenechejte odborníkům, neboť hrozí poškození okolních předmětů. Navíc může opalováním sklo prasknout. Proto ho chráníme destičkou, kterou je zapotřebí držet vždy v druhé ruce proti sklu. Je-li ovšem už dřevo našedlé, nemá cenu ho opravovat. Ztratilo všechny své původní vlastnosti. Znovu renovovat má cenu jen dřevo, které je zdravé a dále použitelné. Pokud je tedy dřevo již našedlé, je nutné ho zbrousit až do vrstvy, která je krásně nažloutlá.

 

Při samotném natírání oken je velmi důležité, aby barva vytvořila těsnění. To znamená, že se okna natírají tak, aby barva přilnula zhruba na dva milimetry skla. Krycí lepicí páska se nalepí na sklo ve vzdálenosti dva až tři milimetry od okraje okenního křídla a sundá se až tehdy, je-li barva suchá, ale ne zcela. Pásku je nutné odstranit před úplným zaschnutím, jinak hrozí, že by se sloupla společně s barvou.

 

Kdy zvolit hliníková okna?

Už vás nebaví stále dokola renovovat dřevěná okna? Pak je pro vás možná na čase přejít na okna hliníková, která jsou téměř bezúdržbová a nevyžadují žádnou renovaci. Hliníková okna se hodí především do novostaveb, ať už zděných či dřevěných. Ocení je však i ti, kdo si potrpí na moderní vzhled a úzké rámy. Právě hliník totiž umožňuje výrobu skutečně úzkých rámů, neboť je pevnější než jiné materiály. A tak si díky hliníku můžete dopřát skutečně velká okna bez rámů, které by vám kazily výhled třeba do přírody.

 

Stejné subtilnosti jako u rámů lze ovšem docílit taktéž v rozích, a to hned dvěma způsoby:

  • sklo na sklo
  • strukturálně

A tak místo nepříliš designového sloupu zamezujícího ve výhledu lze dosáhnout elegantního rohu okna se začerněným přesahovým sklem.

 

Hliníková okna taktéž nabízejí čistý vzhled, opticky rozšiřují prostor a v neposlední řadě ho také prosvětlují. Přestože si za hliníková okna připlatíte, rozhodně toho nebudete litovat. Oproti plastovým nebo dřevěným oknům vám vydrží ještě déle a nebudete s nimi mít absolutně žádné starosti.