Polyuretanové nátěry na podlahu mají celou řadu předností

Pokud jde o podlahu a její údržbu, jsou to věci, které promýšlíme často až při stěhování nebo tehdy, když dlouhodobě plánujeme rekonstrukci našeho domova. Jak by měla vypadat? Nejde jen o to, jakou barvou jsou vymalované stěny nebo jaký nábytek si pořídíte do obýváku. Podlaze je nutné věnovat patřičnou pozornost, ať už jde o byt, dům nebo průmyslové provozy a další místa. Před samotnou akcí by měl být povrch podlahy čistý a suchý, do budoucna pak nelze zapomínat na pravidelnou údržbu v souladu s doporučeními výrobce. Jaké typy nátěrů vlastně rozlišujeme? A jsou vhodné i pro potravinářský průmysl?

Malířství Praha

Záleží také na konkrétním umístění

Interiér nebo exteriér? To je otázka, která je velmi důležitá. Některé typy nátěrů jsou vhodné do interiérů a jiné zase do venkovních prostor nebo také všude tam, kde je podlaha obecně hodně namáhaná. Polyuretanové nátěry na podlahy jsou na vodní bázi, lze využít i rozpouštědlové. Jak se vlastně vzájemně liší?

  • Nátěry na vodní bázi jsou ekologické, snadněji se čistí a hodí se do místností s min. zátěží.
  • Rozpouštědlové nátěry jsou trvanlivé a hodně odolné, počítá se tedy s velmi vysokou zátěží.
  • Výbornou variantou pro většinu komerčních prostor jsou dvousložkové polyuretanové nátěry.

Do jakých prostor se hodí?

Pevné, odolné proti oděrům a škrábancům, ale také do značné míry chemicky odolné. Přesně tak zní základní definice pro polyuretanové nátěry na podlahy, které jsou v moderní době hodně poptávanou záležitostí. Odolají proměnlivým teplotám, jsou zvyklé na mrazy, ale i velká letní vedra. Hodí se proto do chladíren a dalších průmyslových odvětví, jsou ideální pro laboratoře, ale také jiné poměrně náročné provozy. Údržba není náročná a nátěry jsou také chemicky odolné, vydrží proto i různé těžké zkoušky, ve kterých by jiný nátěr podlahy nemusel obstát s podobným hodnocením.

Jaké aplikační metody jsou k dispozici?

Nátěr si můžete vybrat i podle metody aplikace, v úvahu připadají například postřik, štětec nebo klasický válec. Je nutné pečlivě připravit podklad, který musí být čistý a hladký, stejně tak i suchý. V opačném případě nemusí nátěr přilnout k podlaze tak, jak bylo původně v plánu, věnujte tedy této otázce nejvyšší možnou pozornost. Dvousložkové nátěry jsou obecně odolnější a tvrdší, proto jsou vhodné tam, kde dochází k vysoké zátěži. Obvykle jde tedy o variantu pro komerční prostory. Dále se také rozlišuje mezi matnými a lesklými nátěry. Zatímco první z nich má přirozenější vzhled a hodí se pro menší intenzitu provozu, lesklý je odolný a údržba je snadná, takže se může využít i tam, kde je značný provoz.