Pokládka vinylové podlahy

Vždy, když chceme rekonstruovat byt či dům, museli jsme přemýšlet o tom, jaká podlaha bude pro danou místnost vhodná a pohráváme si s myšlenkou, jaká podlaha bude ta nejlepší. Musíme si také uvědomit, že podlaha patří k nejvíce zatíženým prostorám v domě vůbec a tak bychom na ni neměli rozhodně šetřit. Vinylové podlahy jsou v současné době velmi oblíbené a to zejména pro své pozitivní vlastnosti, které vinyl provázejí. Můžeme tedy mít podlahu nejen betonovou, dřevěnou či parketovou, ale i vinylovou.

Co to vlastně vinyl je

Vyslovíme – li polyvinylchlorid, nebo – li PVC, mnozí z nás hned mávnou rukou a tento druh podlahy hned zamítnou. Chyba! Všichni mají v živé paměti krytiny, jimiž prosluly byty v panelových domech a to nejen v 70. letech minulého století. Nebyly totiž vůbec dekorativní a barevnost v tomto případě byla omezena. většinou se PVC schovávalo pod kobercem. Moderní doba jde neustále s inovace dopředu a u podlahových krytin tomu není jinak. Vinyl je dokonale vylepšené PVC, které se vyznačuje velkou odolností proti poškození, ale také proti vlhkosti a vodě. Je pružné a například v porovnání s laminátem daleko teplejší. Je vhodné nejen do kuchyně a na chodbu,ale i do dětského pokoje a můžeme ho vidět i v různých veřejných budovách, jako jsou zdravotnická zařízení, banky, úřady, školy a podobně.

Výběr je opravdu široký

Vinyl můžeme zakoupit nejen v klasických rolích, ale také v samolepících dílcích nebo jako plovoucí vinylovou podlahu. Důležitým poznatkem zde je, že současný trh nabízí široký výběr nejen barev, ale i struktur a formátu, takže si jistě vybere každý. Můžeme najít imitace přírodního kamene, žuly, mramoru, dřeva, ale i parketové mozaiky.

Pokládka vinylové podlahy

Jestliže jsme se tedy rozhodli pro pokládku vinylové podlahy, musíme se rozhodnout, jakým způsobem a při její realizaci dodržet určité náležitosti. Pokládka celoplošným lepením je určena pro vinyl v rolích. Můžeme ale také použít vinylové dlaždice, které se lepí jedna vedle druhé a zde můžeme použít i možné mozaiky, která nám umožní různou kombinaci barev. K tomuto způsobu pokládky je důležité speciální lepidlo, které se používá právě pro tyto účely. Co se týká samolepících vinylových dílců, ty jsou zespodu opatřeny lepící vrstvou, která je chráněna fólií.

Pokládka plovoucí vinylové podlahy je v podstatě totožná, jako pokládka laminátu. Jde o tzv.zaklikávací způsob pokládky, který není nikterak obtížný, ale v takovémto případě se zmenšuje již zmíněná odolnost proti vlhkosti.

Odborníci na svém místě

Pokládku jakékoliv podlahy bychom měli ale svěřit profesionálům, zejména v případě, že bychom si nevěděli rady nebo je objekt příliš velký. Vyhneme se tak případným nepříjemnostem, které jakoukoliv pokládku podlahy a to nejen tu vinylovou provázejí. Mohou se totiž při nesprávně položeném vinylu objevit vzduchové bubliny, špatná přilnavost a podobně. Všechny nedostatky spolehlivě odstraní právě pracovníci odborných firem, které se touto činností zabývají. Mají mnohaleté zkušenosti a také ví, že jakoukoliv podlahu musíme pokládat na čistý, rovný a hladký povrch.