Dřevěné sruby honka.com

Srub je krásný, módní, pohodlný. V minulosti patřily tyto domy spíše na venkov a nebyly tolik populární jako dnes. Dřevěné domy, které se staví nyní, jsou pokračováním tradice severské architektury. A je třeba poznamenat, že mají obrovské množství fanoušků. Sruby jsou oblíbené nejen pro svůj vzhled, ale také proto, že jde o ekologický dům.

Sruby jako ekologické bydlení

Rostoucí popularita srubových domů je způsobena rostoucí poptávkou po ekologicky šetrných materiálech, z nichž dřevo je pro člověka nejšetrnější a nejužitečnější. Navíc jde o obnovitelný materiál. V takových domech je velmi příjemné mikroklima, což je zvláště důležité pro jedince trpící alergiemi nebo plícním onemocněním. Pokud vezmeme v úvahu, že samotné dřevo může udržovat optimální úroveň vlhkosti v místnostech, buď absorpcí přebytečné vlhkosti, nebo uvolněním v případě nedostatku, je zřejmé, že tento materiál je skutečně univerzální a užitečný. Dřevo, jako stavební materiál znali již dávno naši předkové a tak i v dnešní moderní době plné umělých stavebnin a robotizace je dřevo velmi oblíbené.

sruby na klíč

sruby na klíč

Výhody srubových domů

Náklady na stavbu domu z kulatiny přímo závisí na druhu materiálu použitého při provádění práce. V porovnání s klasickou zděnou stavbou je srub postaven ve velmi krátké době, což je jistě pro investora přijatelné. Zděná stavba musí mít také pevný betonový základ a je zde hodně prací spojené s tzv.mokrými cestami. Navíc není možná realizace stavby v zimním období, kdežto srub je možné realizovat v jakékoliv roční době. Musíme ovšem také počítat s procesem sesychání dřeva. Mezi další výhody patří schopnost odstranit přebytečnou vlhkost, zvýšená stabilita a ekologické bydlení.

Ovšem je také třeba poznamenat, že srub má i negativní stránky, což je například zvýšená propustnost stěn větrem, což vyžaduje dodatečné izolační práce a již zmíněná doba smrštění budovy, což znemožňuje provádění dokončovacích prací ihned po realizaci.

Kvalitní materiál je důležitým faktorem pro stavbu

Samozřejmostí je velmi kvalitní materiál, který je důležitý pro celkový dojem a dokonalou stavbu vhodnou pro naše bydlení. Je všeobecně známo, že pro stavbu srubu se vybírá a je nejvhodnější dřevo zimní. Znamená to, že v takovém období stromy nepodléhají hnilobě, vysušení a ni nejsou napadeni škůdci. Nejoblíbenějšími a cenově dostupnými druhy jehličnanů jsou borovice a smrk, tím dražší jsou jedle, modřín a cedr. Z tvrdého dřeva se pro stavbu domů používá řezivo z osiky, břízy, topolu, dubu, olše, lípy a javoru.

Borovicové dřevo se používá asi nejčastěji a to vzhledem ke svým výborným vlastnostem. Je odolné proti hnilobě, má málo suků, jde o měkké dřevo, takže se s ním lépe pracuje.

Smrk je nejrozšířenější dřevinou ve střední Evropě, má pozitivní účinek na lidské zdraví, zejména na kardiovaskulární systém a podobné vlastnosti jako borovice.

Cedr se příliš často nepoužívá na stavbu domů, protože je nákladný, ale jeho značná cena je však způsobena výrazně vysokými výkonovými charakteristikami, díky nimž je struktura spolehlivá a trvanlivá. jeho pozitivní vlastnosti jsou také úplná odolnost vůči hnilobným procesům, poškození hmyzem a různými mikroorganismy, vysoká pevnost, odolnost proti vlhkosti a odolnost proti vlivu změn teploty, atmosférickým a chemickým vlivům.